Maden Suyunun Faydaları

Mineralli maden suyunun faydaları nedir?

Doğal bir beslenme, vücut için gerekli birçok vitamin, mineral vb. maddeden rahatlıkla faydalanılmasını sağlar. Ancak bazı maddeler yalnızca mineralli maden suyu tüketimi ile alınabilir. İşte bu yüzden günlük içilmesi gereken suyun doğal mineralli maden suyu olarak alınması birçok avantaj sağlar.

Mineralli maden sularında, en yoğun bulunan elementler, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve klorürdür. Daha az bulunanlar, potasyum ve flor, bazen de iyottur. Ayrıca, mineralli maden sularında sık olarak bikarbonat ve daha az da sülfat iyonları bulunur. Söz konusu minerallere olan gereksinim yaşamın bazı dönemlerinde (örneğin, , çocukluk, gençlik, yaşlılık gibi) özellikle artar. Bu dönemlerde mineralli maden sularının içilmesi daha çok önem kazanır. Mineralli maden suları, metabolizmanın ihtiyacı olan asgari mineral ve sıvı ihtiyacını giderir. Mineralli maden sularında bulunan mineraller farklı birçok sağlık probleminin giderilmesinde, organların işleyişinin düzenlenmesinde ve güçlendirilmesinde yardımcı olur.

Mineralli Maden Suyunun avantajları

  • Sağlıklı yaşam desteği ve sağlıklı koruma
  • Mineral eksikliğini giderme, mineral gereksinimi karşılama
  • Bazı hastalıkların doğrudan veya destekleyici tedavisi
  • Bazı rahatsızlıkların giderilmesi ve önlenmesi

Doğal Mineralli Maden Suyundaki mineraller ve sağlık açısından önemleri

Kalsiyum: Kemik ve diş sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarılarının iletimi
Magnezyum: Kalp sağlığı, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi
Sodyum: Su-elektrolit dengesi, sindirim, asit-baz dengesi, uyarı iletimi
Potasyum: Hücre metabolizması, su dengesi
Florür: Diş ve kemik sağlığı
İyodür: Troid bezi fonksiyonları
Klorür: Su-elektrolit dengesi, sindirim
Bikarbonat: Sindirim, asit-baz dengesi
Sülfat: Sindirim safra kesesi ve fonksiyonların uyarılması; bikarbonat, sindirimde özellikle mide fonksiyonlarını destekler ve hem midede hem kanda asit baz dengesinde rol oynar. Sülfat ise sindirimde daha çok karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler ve kalın bağırsakların uyarılmasını sağlar.