Maden Suyu ve Soda

Lokantada, markette, kafeteryada Mineralli Maden Suyu istediğinizde en iyi olasılıkla “maden suyu mu?” sorusu ile karşılaşırsınız. Mineralli Maden Suyu ile soda birbirinden farklıdır. Mineralli Maden Suyu doğaldır ve zengin bir içeriğe sahiptir. Bunun aksine soda işlenmiş bir sudur ve dışarıdan müdahale ile yapısı değiştirilerek üretilir.

“Mineralli Maden Suyu ve soda aynı şey değildir!”

Mineralli Maden Suyu ile ilgili bilinen yanlışlardan biri de soda ile aynı şey olduğudur. Aslında her ikisi de birbirinden çok farklı yapılarda iki ayrı içecektir.

Doğal Mineralli Maden Suyu , doğal su çevriminde yeraltında oluşur ve toprakta bulunan birtakım element ve maddeleri çözünmüş halde içerir. Kırık hatlar (faylar) veya jeolojik yapılar olan bölgelerde yeraltındaki bir Mineralli Maden Suyu kendiliğinden yeryüzüne çıkabildiği gibi, rezervuarından sondaj ile de yeryüzüne alınabilir. Çıkarıldığı yerde, (yani taşınmadan) doğal niteliği ve mineral kompozisyonu ve içeriği değiştirilmeden şişelenir.

Soda ise işlenmiş suya, litresinde en az 750 mg olacak düzeyde soda (sodyum bikarbonat) ve litresinde 2-4 g düzeylerde karbondioksit katılıp, şişelenmesi ile üretilir. Mineralli Maden Suyu litresinde en az 1000 mg değişik mineraller içerir. Oysa, soda sadece sodyum ve bikarbonat içerir. Görüldüğü gibi soda, yapay olarak elde edilen ve içeriği Mineralli Maden Suyu kadar zengin olmayan bir içecektir.

ABD’de hipertansiyonda yüksek sodyum içeriği nedeniyle sodanın tavsiye edilmemesi, Türkiye’ye Mineralli Maden Suyu tavsiye edilmemesi şeklinde yansımıştır. Oysa, Mineralli Maden Suyu soda değildir, daha da ötesi çoğu Mineralli Maden Suyu kalp ve damar sağlığı için son derece yararlıdır ve tansiyonu düşürücü etkileri vardır. Türkiye’deki Mineralli Maden Suyu hipertansiyonlu kişilerce doktor kontrolünde rahatlıkla tüketilebilir.

  • Mineralli Maden Suyu mineral içerir, soda içermez.
  • Mineralli Maden Suyu doğaldır, soda sonradan imal edilir.
  • Mineralli Maden Suyu tansiyon düşürür, soda yüksek sodyum nedeni ile yükseltir.
  • Mineralli Maden Suyu sağlık açısından yararlıdır, sodanın bilinen bir yararı yoktur.